marzec 2023

Strona parafii w przebudowie.
Przepraszamy za kłopoty.

Mt 1,16.18-21.24aJ
Może być zdjęciem przedstawiającym 1 osoba

Brak dostępnego opisu zdjęcia.

Z narodzeniem Jezusa Chrystusa było tak. Po zaślubinach Matki Jego, Maryi, z Józefem, wpierw nim zamieszkali razem, znalazła się brzemienną za sprawą Ducha Świętego.

Mąż Jej, Józef, który był człowiekiem prawym i nie chciał narazić Jej na zniesławienie, zamierzał oddalić Ją potajemnie.

Gdy powziął tę myśl, oto anioł Pański ukazał mu się we śnie i rzekł: „Józefie, synu Dawida, nie bój się wziąć do siebie Maryi, twej Małżonki; albowiem z Ducha Świętego jest to, co się w Niej poczęło. Porodzi Syna, któremu nadasz imię Jezus, On bowiem zbawi swój lud od jego grzechów”. Zbudziwszy się ze snu, Józef uczynił tak, jak mu polecił anioł Pański.”
———–
O Józefie możemy powiedzieć niewiele ponad to, że miał zasady i się ich trzymał. Miał cudowną narzeczoną, z którą wiązał swoje życiowe plany. Posiadał swój pomysły na to, jak być szczęśliwym. I nagle to wszystko się zawaliło, a sprawcą tego był Bóg!

W życiu Józefa istotna jest cisza i milczenie, my lubimy dużo krzyczeć. Czasem można odnieść wrażenie, że czym głośniej krzyczymy, tym wydajemy się bardziej stanowczy. Bzdura. Właśnie w ciszy uczymy się podejmowania trudnych decyzji i wprowadzania ich w czyn.
Józef jest człowiekiem takim jak my, który wcale nie prosił się o cudowności w swoim życiu, nie chciał innej wersji życia niż ta, do której dąży większość z nas. Założenia rodziny, domu, dzieci, pracy. Po prostu zwykłości. A jednak, kiedy życie postawiło go przed dziwnymi zdarzeniami i trudnymi decyzjami to podejmuje je. Ważne jest też to, że Bóg przemówił do Niego w śnie. Nie chodzi o to, byśmy teraz analizowali wszystkie swoje sny, ale byśmy byli ludźmi, którzy są czujni na Jego głos. Tym głosem może być jakiś znak, spostrzeżenie, tekst czy drugi człowiek.
Józef jest bezkompromisowy. Jest wierny temu, do czego go Bóg zaprosił. Nie gra na dwa fronty. Rezygnuje ze swoich – dobrych – planów, albo raczej nie tyle rezygnuje, co modyfikuje je wtedy, kiedy Bóg proponuje coś innego. On to wbrew nadziei uwierzył nadziei. Dlatego też poczytano mu to za sprawiedliwość, napisał św. Paweł. Uwierzyć Bogu w rzeczach, które wcale nie są do zaplanowania, które wydają się na początku drogi być jak szalone wizje. Uwierzyć, wbrew nadziei, która była we wcześniejszych nieudanych naszych próbach, że dasz radę wyjść z nałogów, że dasz radę być innym człowiekiem. Takie szaleństwo nie jest zastrzeżone tylko dla Józefa. Takie szaleństwo jest też dla ciebie. Chcesz zaszaleć, chcesz zrobić coś, co jest niestandardowe?
Chcesz? To zrób. Nie czekaj na kiedyś. Nie przygotowuj wszystkiego z precyzją chirurga, pozwól dać się zaskoczyć. Dziś Bóg przychodzi i mówi – weź zrób coś wbrew wszystkim. Jeśli w Twoim sercu pojawiła się myśl szalona, by iść pod prąd, to posłuchaj Boga, który mówi: nie bój się wziąć do siebie tej myśli, bo z Boga ona jest. Uwierzyć w siebie i sobie, to nie znaczy, że wiem jaki będzie koniec, to znaczy tyle, że wchodzę w konkretne zadanie ryzykując, a zarazem ufając, że dam radę. Zaryzykuj. Nie bądź jak większość mężczyzn w tamtym czasie, którzy oddaliliby Maryję. Bądź jak Józef, który wszedł w coś, co kompletnie było dla niego dziwne.
Prawdziwy Józef, to człowiek dramatu, człowiek żyjący w ciągłym napięciu. Szukający woli nie tylko Boga, ale i swojej. Kiedy te dwie się spotykają, to musi dojść do napięcia i dramatycznej walki. Dwa szczegóły. Milczenie i chęć odesłania Maryi. Zazwyczaj tłumaczymy to tak, by Józef wyszedł na bohatera. Ale to milczenie może być też oznaką słabości. Mężczyźni często tak mają, że nie wiedzą co powiedzieć. Zamiast reagować, powiedzieć i coś zrobić – milczą. Nie zawsze milczenie jest dobre. Żeby nie narażać Maryi – tak mówi Ewangelia – chciał Ją odesłać. Może jednak chciał Ja odesłać, bo się bał po prostu? Może chciał wykorzystać lukę prawną, by pozbyć się problemu? Nie wiemy, co Józef myślał, nie był niepokalanie poczęty i nie był bez grzechu.
Różnie można na Józefa patrzeć. Myślę, że każdy mężczyzna: odważny, z szerokimi horyzontami, jak i zalękniony, który patrzy na świat przez pryzmat swoich lęków – może znaleźć w Nim inspirację do zmiany swojego myślenia.
I ostatnia rzecz. Bóg czasem zaprasza nas do przygody, która nie mieści się w standardach.
O.Grzegorz Kramer 
================

I. Spotkania formacyjne dla kandydatów do  bierzmowania.
– 16 kwietnia – Moc przebaczenia
– 21 maja – Duch Św.
– 18 czerwca – Kościół – wspólnota – moje miejsce.

Przypominamy, iż kandydaci do bierzmowania mają obowiązek uczestniczenia w katechezie w szkole, uczestniczenia we Mszy św. w Niedziel, kilka razy w nabożeństwach okresowych (różaniec, droga krzyżowa, majowe). Obecności w kościele nie są weryfikowane przez tzw. indeksy. Proszę okazać dojrzałość i w sumieniu podjąć decyzję, od tego zależy czy kandydat sam siebie „dopuści”  do   sakramentu, czy każe sobie poczekać trochę dłużej. 
Planowany termin sakramentu – pod koniec roku 2023 dla tych, co odpowiedzialnie przygotowywali się. 

II Spotkania dla rodziców dzieci I komunijnych:– 23 kwietnia – Wspólnota – Kościół.

Uczęszczanie na spotkania obowiązuje w sumieniu. Odpowiadamy przed Panem Bogiem. 

Jak się ociepli aura – będą spotkania częstsze rodziców z dziećmi przygotowujące bezpośrednio do Uroczystości. 

=========================

Ogłoszenia  duszpasterskie – IV Niedziela Wielkiego Postu  – 19 marca 2023

 1. Dzisiaj Niedziela laetare – radości. Za nami półpoście. Rozpoczynamy rekolekcje, na których posługuje o. Krzysztof z zakonu karmelitów.
 2. Porządek rekolekcji:

  Poniedziałek, 20 marca – Uroczystość św. Józefa, Oblubieńca NMP

  Msze św. o godzinie 08.30;  o godz. 10.00 dedykowana uczniom ze Szkoły Podstawowej; oraz
  o godz. 17.00 – intencja zbiorowa – można jeszcze dopisywać szczególnie za Józefów – żywych i zmarłych.

         – Wtorek – 21 marca

Msze św o godzinie 08.30; o godz. 10.00 dedykowana uczniom ze Szkoły Podstawowej; o godz. 12.00 za parafian; oraz o godz. 17.00 
Środa – 22 marca – Koniec rekolekcji – spowiedź

Msze św. o godzinie 08.30 ; o godz. 10.00 – dedykowana uczniom ze Szkoły Podstawowej; o godz. 12.00 – w intencji chorych z udzieleniem sakramentu chorych oraz o godzinie 17.00 – Nowenna i Msza w intencjach nowennowych 

 1. W tym roku wyjątkowo w poniedziałek, 20 marca, Kościół będzie obchodził uroczystość Świętego Józefa, Oblubieńca Najświętszej Maryi Panny i opiekuna Pana Jezusa; patrona Kościoła powszechnego i rodzin chrześcijańskich
 2. Natomiast w piątek, 24 marca, obchodzimy Narodowy Dzień Pamięci Polaków ratujących Żydów pod okupacją niemiecką. Wybór daty nawiązuje do dnia, w którym Niemcy w 1944 roku w Markowej zamordowali rodzinę Ulmów: Józefa i Wiktorię oraz ich dzieci, wraz z ukrywającymi się u nich Żydami. Beatyfikacja Józefa i Wiktorii Ulmów i ich siedmiorga dzieci odbędzie się 10 września w Markowej na Podkarpaciu
 3. Mimo że okres Wielkiego Postu jest w liturgii czasem uprzywilejowanym i raczej nie obchodzi się w tym czasie żadnych świąt i wspomnień, są jednak wyjątki od tej reguły. Do nich należy obchód uroczystości Zwiastowania Pańskiego, którą będziemy przeżywali w sobotę, 25 marca. W tę uroczystość celebrujemy początek naszego odkupienia. Msze św. o godzinie 8.00; 10.00 oraz 17.00
 4. Zachęcamy do składania ofiar na kwiaty do Grobu Pana Jezusa i wielkanocnej dekoracji naszego kościoła do puszki przy krzyżu pasyjnym w głównej nawie.
 5. W każdy piątek w naszym kościele o godz. 16.15 idziemy za Chrystusem Jego Krzyżową Drogą, a w Niedziele o godz. 16.30 rozpamiętujemy Jego mękę podczas Gorzkich żali.
 6. W dalszym ciągu zachęcamy do ofiarowania w intencji naszej Parafii dobrowolnego postu o wodzie i chlebie w piątek Wielkiego Postu.
 7. Wiosna i święta przed nami, czas porządków. Zapraszamy do pomocy przy porządkowaniu po zimie terenu przy kościelnego we czwartek od godziny 10.00. Zapraszamy szczególnie mieszkańców Mistrzewic, ale przyjść może każdy. Prosimy przynieść ze sobą odpowiednie narzędzia.
 8. Prosimy o segregowanie śmieci na cmentarzu.
 9. Osoby, które zapisały się na Misterium Męki Pańskiej na 26 marca do Ołtarzewa, prosimy o doniesienie danych – pesel i adres potrzebnych do ubezpieczenia przejazdu. Całkowity koszt wyjazdu – 5 zł tylko na ubezpieczenia. Autokar funduje Pani Wójt Gminy. Ewentualnie dobrowolna ofiara na miejscu na Seminarium. Prosimy o zabranie ze sobą kanapek i napojów. Wyjazd 13.30 powrót około godz. 19.00.
 10. Dziękujemy za okazaną miłość i pobłogosławienie parafii ofiarami na tacę w zeszłą Niedziele.
 11. Zmarli w zeszłym tygodniu:

+ Elżbieta Gadzinowska; + Henryk Kisiołek oraz + Stanisław Grabowski – Wieczny odpoczynek….
=================

Zapraszamy na Ekstremalną Drogę Krzyżową – 24 marca , godz. 19.00 początek od Mszy św. w Kościele w Chodakowie. Dwie trasy do wyboru – szlakami Kampinowskiego  Parku Narodowego – 43 km oraz 65 km. Szczegóły na plakacie  w gablocie przed kościołem. Zapisy tylko przez internet http://www.edk.org.pl

Ekstremalna Droga Krzyżowa - Radio Niepokalanówfoto. radio Niepokalanów 
——————————-

Limit miejsc na Misterium Męki Pańskiej do Seminarium Księży Pallotynów w Ołtarzewie w Niedziele, 26 marca na godzinie 15.00 – wyczerpany.

Osoby, które się zapisały, proszone są o przyniesienie na kartkach swoich danych – pesel i adres zamieszkania. Opłata całościowa na wyjazd – tylko ubezpieczenie OC na przejazd autokarem – 5 zł. Przejazd autokarem funduje Pani Wójt Gminy. 
Wyjazd 26 marca, Niedziela-  godzina 13.30 z parkingu sprzed kościoła. Warto zabrać ze sobą kanapki i coś do picia. Przewidywany powrót około godz. 18.00 – 19.00