Parafia Rzymsko – Katolicka pod wezwaniem
Narodzenia Najświętszej Maryi Panny

marzec 2023

Strona parafii w przebudowie. Przepraszamy za kłopoty. Mt 1,16.18-21.24aJ Z narodzeniem Jezusa Chrystusa było tak. Po zaślubinach Matki Jego, Maryi, z Józefem, wpierw nim zamieszkali razem, znalazła się brzemienną za sprawą Ducha Świętego. Mąż Jej, Józef, który był człowiekiem prawym i nie chciał narazić Jej na zniesławienie, zamierzał oddalić Ją potajemnie. Gdy powziął tę myśl, oto anioł Pański ukazał mu się we śnie i rzekł: „Józefie, synu Dawida, nie bój się wziąć do siebie Maryi, twej Małżonki; albowiem z Ducha Świętego jest to, co się w Niej poczęło. Porodzi Syna, któremu nadasz imię Jezus, On bowiem zbawi swój lud od…

Klerycy z pallotyńskiego seminarium w Ołtarzewie po raz 65. wystawiają Misterium Męki Pańskiej pt. „Marana Tha!”. Już przed premierą skończyły się jednak bilety, mimo że alumni pojawią się na scenie aż 15 razy.

Jak w nowy, poruszający sposób pokazać mękę Chrystusa, skoro każdy wie, jak kończy się ewangeliczna historia? Zwłaszcza jeśli wielkopostne misterium wystawiane jest po raz 65.?

Klerycy z Wyższego Seminarium Duchownego Księży Pallotynów z Ołtarzewa przygotowywali się do tego od kilkunastu tygodni. Tegoroczny spektakl pt.  „Marana Tha!” napisał i wyreżyserował kl. Paweł Strojewski SAC. Zresztą po raz trzeci. Dwa lata temu udało się wystawić jedynie premierę, kolejne spektakle zostały odwołane z powodu pandemii. Ubiegłoroczną sztukę w sali pod ołtarzewskim kościołem obejrzało 4,5 tys. osób. W tym roku będzie podobnie, chociaż biletów zabrakło już przed premierą, 3 marca.

„Marana Tha!” będzie wystawiany w Wielkim Poście od 4 marca w soboty o godz. 14 i 16 oraz niedziele o godz. 15. Misterium nie jest zwykłym spektaklem. Nie tylko dlatego, że aktorami są alumni. 

– To opowieść o Bogu, który czeka na zaproszenie ze strony człowieka, aby dać mu siebie w całości – wyjaśniają klerycy.

Spektakl porusza najczulsze struny wrażliwości widzów. Scena modlitwy w Ogrójcu, biczowania, drogi krzyżowej, wreszcie kulminacyjny moment przybicia Chrystusa do drzewa krzyża rozdzierają serca. To dlatego przed spektaklem kapłani siadają do konfesjonałów, a po misterium klerycy schodzą do oglądających i odbywają długie rozmowy o wierze i życiu. Bywa także, że z przejęcia ktoś z widzów krzyknie, by rzymscy żołnierze nie bili Jezusa tak mocno…

  1. Może być zdjęciem przedstawiającym 2 osoby
  2. Może być zdjęciem przedstawiającym 4 osoby i w budynku

Sztuka jest reżyserowana, ale łzy prawdziwe