Na Nowy Rok 2025 – Błogosławieństwo Aaronowe: zabierz te Boże obietnice do swego domu!
Niech cię PAN błogosławi i strzeże.
Niech PAN rozjaśni nad tobą swoje oblicze i będzie ci łaskawy.
Niech PAN zwróci na ciebie swoje oblicze i niech cię obdarzy pokojem.
[Lb 6,24-26]
Błogosławieństwo Aaronowe: cenny zabytek
Tekst błogosławieństwa Aaronowego zapisany na srebrnych zwojach stanowi najstarszy zachowany fragment Biblii, datowany na 600 r. przed Chrystusem. Został on odkryty w 1979 r. na stanowisku archeologicznym Ketef Hinnom położonym w pobliżu Jerozolimy.
Znaleziony w skalnym grobie, stanowił rodzaj amuletu. W oryginale składa się z trzech wersów – pierwszy wers to 3 słowa, drugi zawiera 5 słów, a trzeci 7. Doskonała kompozycja oddana jest także przez liczbę spółgłosek, których liczba także wzrasta w sposób uporządkowany, wynosząc kolejno 15, 20, 25 spółgłosek w wersie.
Błogosławieństwo dotyczyło wszystkich dwunastu pokoleń Izraela, co także oddaje liczba słów błogosławieństwa, z pominięciem imienia Boga.
Błogosławieństwo kapłańskie było wypowiadane w Świątyni Jerozolimskiej każdego dnia, a podczas święta Jom Kippur czterokrotnie. Wypowiadanym słowom towarzyszył gest z charakterystycznym układem dłoni kapłana: łączył po dwa palce, a dłonie dotykał ze sobą kciukami. Zebrani wierni nakrywali głowy lub spuszczali wzrok.
Okoliczności historyczne
Zobaczmy, w jakiej sytuacji znajduje się Naród Wybrany, kiedy otrzymuje błogosławieństwo – co jest opisane w Księdze Liczb, czwartej części Pięcioksięgu.
Izraelici ostatni rok wędrują po pustyni Synaj, już niedługo zajmą ziemię Kanaan. W tym czasie kształtują się nadal przepisy dotyczące kultu. Bóg mieszka w jednym z namiotów w centrum obozu i jest prawdziwie Panem i wodzem Izraelitów.
Interwencje Boże wychowują Lud, który co i rusz buntuje się, doświadczając trudnych pustynnych warunków życia. Sytuację niejednokrotnie łagodzi wstawiennictwo Mojżesza. Do kontaktu z Bogiem przeznaczony zostaje ród Lewiego, którego prawnukiem jest także Aaron, starszy brat Mojżesza.
Mojżesz pełni funkcję pośrednika i proroka. Otrzymuje on polecenia i prawa bezpośrednio od Boga. I tak dzieje się w przypadku tzw. błogosławieństwa Aaronowego:
PAN powiedział do Mojżesza: „Oznajmij Aaronowi i jego synom: Tak macie błogosławić Izraelitów (…). W ten sposób będą wzywać mojego imienia nad Izraelitami, a Ja będę im błogosławił” (Lb 6, 22-23. 27).
Znaczenie słów błogosławieństwa
W błogosławieństwie Aaronowym znajdujemy pięć wyrażeń określających na czym polega błogosławieństwo, którego Bóg sam udziela wszystkim pokoleniom Izraela: Jahwe strzeże, rozjaśnia oblicze, udziela łaski, zwraca swoje oblicze i obdarza pokojem.
Bóg strzeże, a więc ochrania jak tarczą. Warto tu przypomnieć wcześniejsze określenie Kościoła pielgrzymującego, czyli wiernych żyjących na ziemi, jakim był tytuł Kościoła walczącego. Ta nieustanna walka o zachowanie Bożej łaski i odrzucenie grzechu jest naszym codziennym udziałem. Bóg obiecuje swoją obronę i swoją łaskę, którą można opisać jako oświecenie rozumu w poznaniu dobra i umocnienie woli w dążeniu do niego.
Rozjaśnione oblicze to wyraz Bożej obecności. A jest to obecność Boga, którego oblicze jest rozpromienione, co w potocznym języku oznacza uśmiech. Oblicze zwrócone na nas to Boża przychylność. Psalmista prosi Boga: „swego oblicza nie zakrywaj przede mną” (Ps 27, 9), bo to oznaczałoby odwrócenie się Boga, utratę Jego błogosławieństwa, ochrony, i łaski.
Ostatnie wezwanie to życzenie pokoju, z języka herbajskiego „szalom”. To słowo określane jest nie tylko jako pokój, ale także pełnia, prawda, sprawiedliwość i harmonia. Zatem jest to szczególne życzenie całkowitego szczęścia, życia w jedności z Bogiem i ludźmi. Ważne jest, aby podkreślić, że to błogosławieństwo dla wszystkich pokoleń. I jest ono obietnicą Boga.